Nesmrtelný trench coat

29.09.2020

Nesmrtelná klasika, která sluší každému typu postavy a nikdy nevyjde z módy je jedním z kousků, který by v žádném šatníku neměl chybět. Módní svět dobyl už hodně dávno. S prvním takovým nepromokavým pláštěm přišla firma Aquascutum v roce 1853. Hlavním účelem tohoto pláště bylo sloužit britským vojákům během Krymské války. S tím souvisí i jeho název – tench znamená anglicky zákop a coat kabát. Pro vojáky byla důležitá jeho nepromokavost a lehkost. Na ramenní části je druhá vrstva látky, která měla chránit před nárazem pažby.

Byl to Thomas Burberry, kdo plášť vylepšil a v roce 1879 si svou techniku nechal patentovat – začal používat nepromokavý gabardén (bavlněná tkanina s žebrovanou texturou). Burberry poté dodával své trench coaty britské armádě za první i druhé světové války. Vojáci si je tak oblíbili, že je nosili i po skončení vojenské služby. Tím se stával více a více populární. Největší popularity však trench coat nabyl díky zlatému věku Hollywoodu. Ve filmu Casablanca nosil Haumprey Bogart trench coat značky Aquascutum. Audrey Hepburnová a George Peppard nosili ve Snídani u Tiffanyho kabát od Burberryho. Nosil jej dokonce i detektiv Peter Sellers v Růžovém Panterovi.


Můžete jej kombinovat mnoha způsoby a je vhodný na nejrůznější typy příležitostí – formální i neformální. Béžová klasika bude vypadat skvěle na šatech, ale i kalhotách s bílou košilí. S výběrem se nemusíte omezovat jen na tradiční střih. Vyrábí se i ve zkrácené podobě a záleží jen na Vás, zda zvolíte lodičky, polobotky, či kozačky. Klasické trench coaty byly kvůli účelnosti vyráběny hlavně v béžové, khaki a černé, dnes si ale můžete vybrat z celé škály odstínů. Jaký bude ten Váš?